Iskolatörténet

Vasas-Somogy-Hird Általános Iskola a keleti városrész három településének Pécs-Hird, Pécs-Vasas és Pécs-Somogy általános iskoláit foglalja magába. Az iskolának a három település a körzete. A gyönyörű mecseki táj szépsége és falusias jelleg jellemzi iskoláink környezetét.

Pedagógiai programjának alapelve, hogy tanulóinknak olyan használható tudást adjunk át, amely segítségével a mindennapi életben boldogulni tudnak, valamint a középiskolai tanulmányokra való felkészítés.

Tehetséges tanulóinknak fejlődését szakkörökön, fakultációkon biztosítjuk. A segítségre szorulóknak pedig lehetősége van a tanulószobán, a napköziben, a korrepetásokon a felzárkózásra, és a szabadidő értelmes eltöltésére. Gyógypedagógusok foglalkoznak a részképesség zavarral küzdő, valamint a sajátos nevelési igényű gyermekekkel, elősegítve fejlődésüket. A sport kiemelkedő szerepet tölt be iskolánk életében. Kosárlabda, labdarúgás, torna, atlétika, floorball várja a mozogni vágyó gyerekeket.

Pécs-Vasas 700 éves, ezt egy Árpád-korból származó oklevél bizonyítja. Mindig kettősség jellemezte, a mezőgazdaság mellett a bányászattal, előbb vas majd szén bányászatával foglalkoztak az itt élő emberek. A XVIII-XIX. Század fordulóján Vasasbánya
Magyarország harmadik legnagyobb bányája volt. Vasas település virágzott, Közép-Európa minden nációja megtalálható volt itt.

1965-ben épült a háromszintes 12 tantermes iskola, a régi telepi iskolát lebontották. A 70-es években a vasasi bányászok a kertvárosban építettek lakásokat, a fiatalok elköltöztek, csökkent a gyermeklétszám. 1992-ben bezárták Vasasbányát. Ennek ellenére
a fiatalok egyre nagyobb számban települtek Vasasra. Az ok, viszonylag olcsó telek és lakásárak.

Az iskolában jelenleg 4 alsós és 4 felsős osztály van. Két idegen nyelv elsajátítására van lehetősége a tanulóinknak. Német az alap idegen nyelv és az angolt pedig fakultációban kínáljuk. 2001-ben adtuk át a számítástechnika termünket, amelyben jelenleg 13 mini laptopon folyik az oktatás. Internetes kapcsolattal rendelkezünk, a SuliNet program keretében nyertük el ezt a lehetőséget. A HEFOP 3.1.3 EU-s pályázat keretében két tantermet szereltünk fel digitális táblával. 2011-ben további három tanterembe is digitális táblák kerültek.

Szoros kapcsolatban állunk az óvodával, havi rendszerességgel iskolanyitogató foglalkozást tartunk a leendő első osztályosok számára.

Tanulóink rendszeresen részt vesznek a település rendezvényein, ahol színvonalas műsorokkal gazdagítják a programokat.

Sport: minden évben jól szerepelnek kosarasaink a Budai-Városkapu Iskola csapatával. Tornászaink pedig évről-évre a Diákolimpia országos döntőjében szerepelnek. Tanulóink az Iskolaközpont floorball csapatát is erősítik.

Matematika, magyar és rajz, és kézműves szakkör is működik az iskolánkban.

Pécs-Somogy nyomai az őskorban gyökereznek. A falu a jelenlegi helyére a XVI-XVII. század folyamán került. A XIX. század végén a szénbányászok bányakolóniát hoztak létre. A jelenlegi D.G.T. által alapított iskola 100 éves évfordulóját az 1998/1999-es tanévben ünnepeltük. 1945-ig a faluban egyházi, míg a bányatelepen népiskola működött. Az 1948-as államosítás során a falu két iskoláját összevonták.

1964-ben átépítették az iskolaépületét, 6 tanterem, előadó és műhely kapott helyet az emeletes épületben. Az iskola gyökerei a bányász múltba kapaszkodnak.

Nagy gondot fordítunk tanulóink képességfejlesztésére és felzárkóztatására. E mellett a jó képességű gyermekek tehetséggondozására, kreativitásuk fejlesztésére is igen nagy hangsúlyt fektetünk.

Hagyományos rendezvényeink: Költészet napi Szavalóverseny, Földrajzi Emlékverseny.

Tanulóink a település ünnepi rendezvényeinek rendszeres szereplői.

12 mini laptoppal felszerelt számítógép teremmel rendelkezünk, és a német nyelv mellett az angol nyelvet fakultációban kínáljuk az érdeklődő gyermekek számára. Alsó tagozaton kézműves foglakozásokat, valamint a felsősök számára múzeumlátogatásokat szervezünk. Szakköreink: irodalom, informatika, honismereti, tánc, kézműves, tömegsport.

Pécs-Hird Árpád-kori település, sokáig a három falu központja volt. Az 50-es években került az iskola a mai épületébe. Kezdetben Bogádhoz tartozott. 1976-ban Hirdet közigazgatásilag Pécshez csatolták, ekkor lett az iskola a Vasasi Általános Iskolatagiskolája. A Hirden működő iskola alsó tagozatos, 4. osztály után a hirdi gyerekeknek lehetőségük van arra, hogy a Vasasi Általános Iskolában folytassák a tanulmányaikat.

A hirdi iskola és az óvoda szoros kapcsolatot tart fenn egymással, az iskolában havi rendszerességgel iskolába hívogató játékos foglalkozást tartunk azzal a céllal, hogy a gyerekek megismerjék a leendő tanító nénijüket, és az iskolát. Nagyon szeretik, és nagy kedvvel jönnek a picik. Az iskolában van tömegsport, origami szakkör, humán szakkör, ahol a gyerekek sok színes programmal készülnek arra, hogy a falu kulturális életét színessé tegyék. Rendszeresen szerepelnek tanulóink a különböző rendezvényeken, és ugyanúgy, mint a városi iskolák, megálljuk a helyünket. Hagyományok: anyák napi műsor, Öregek Napján karácsonyi műsorral kedveskedünk az időseknek, valamint jelmezes farsangi mulatságot szervezünk februárban.

Azt hiszem, hogy a gyermek, és a család szeretete a legfontosabb értéke a mai tantestületnek. Sajnos a mai világunk nem igazán kedvez a nyugodt, kiegyensúlyozott családok kialakulásának, de legalább nekünk pedagógusoknak törekednünk kell arra, hogy jó példával járjunk tanítványaink előtt, remélve, hogy a mintát tőlünk veszik. Tantestületünkben ez a lehetőség adott, s ez rendkívül szilárd alapokat biztosít a szülők, és a gyermekek számára.

Zámbó György

igazgató